بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟
30 مارس

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ; در علم بازاریابی تعریف جدیدی از این واژه وجود دارد که عبارت است از مبادله ای از روی رضایت با انجام فرآیندهای انسانی.
ریشه اصلی نیاز به استراتژی و برنامه های بازاریابی ، در علایق و سلایق افراد نهفته است.

محصولات و خدماتی که در شرکت ها تولید و به بازار ارائه می شود تماما مربوط به نیاز بشریت می باشد، هر آنچه نیازهای انسانها را برآورده سازد نیاز او محسوب می شود. به دیگر بیان تعریف محصول چیزی است که نیازهای بشریت را برآورده می سازد و هر چه قدر نیاز افراد را بیشتر برآورده کنند ارزش بیشتری دارند.
بازاریابی

عملیات بازاریابی زمانی در بازار محصولات و خدمات تعریف شد که انسانها برای رفع نیازهایشان تصمیم گرفتند از طریق مبادله آنها را برآورده سازند و لازم است بدانید انسانها برای رفع نیازهای خود به ۴ عمل دست می زنند که مبادله یکی از آنهاست. در ذیل به توضیح این چهار عمل می پردازیم: ۱- اولین عمل تولید نیازها می باشد، مثلاً انسانی که نیاز به غذا دارد به وسیله شکار نیاز خود را ارضاء نموده در این جا بازار و بازاریابی معنایی ندارد.

۲- دومین عمل گرفتن نیازها از طریق کمک خواستن از دیگران، کسی که نیاز به غذا دارد از طریق کمک گرفتن از دیگران به عنوان کار خیر غذا می گیرد و بابت آن تشکر می کند، در این جا هم بازاریابی معنایی ندارد.

۳- سومین عمل توسط زور رفع نیاز کردن است، مثلاً کسی که نیاز به غذا دارد از طریق دزدی از افراد رفع نیاز کند، در اینجا هم بازار و بازاریابی معنایی نخواهد داشت.

۴- چهارمین عمل انجام مبادله و یا خرید برای رفع نیازها می باشد. مثلاً شخصی که نیاز به غذا دارد به شخصی که تولید کننده غذاست مراجعه کرده و از او خرید و یا مبادله می کند، در اینجا نیاز مبرم به بازار و بازاریابی مشخص خواهد شد.

برای خرید و یا مبادله: ۱- نیاز به دو نفر می باشد. ۲- هر یک از طرفین برای مبادله باید چیزی با ارزش ارائه کنند. ۳- هر یک از طرفین می تواند پیشنهاد طرف مقابل را قبول یا رد کند.

چنانچه شرایط بالا وجود داشته باشد طرفین می توانند مبادله کنند. پس از تعریف بازاریابی به تعریف بازار می پردازیم. بازار اصطلاحاً به جایی گفته می شود که در آن معادله در خصوص محصولات و خدمات صورت می گیرد. بازار حتی می تواند از یک نفر تشکیل شده باشد. لازم است بدانید که اندازه بازار توسط تعداد اشخاص حاضر در آن تعریف می شود که به محصولات و خدماتی که در آن بازار ارائه می گردد علاقه مند باشد و تمایل به مبادله و پرداخت هزینه های مبادله داشته باشند. البته وقتی تعریف بازار انجام می شود دوباره باید به مفهوم بازاریابی برگردیم زیرا بازاریابی تلاشی است برای انجام معادلات در بازار. وجوه گوناگون بازاریابی : ۱- بازارسازی: بازارسازی به معنای ایجاد بستری مناسب برای معرفی و فروش محصولات و خدمات یک شرکت با استفاده از عملیات بازاریابی. یک بازاریاب حرفه ای می تواند با بهره گیری از اصول و قواعد درست بازاریابی علمی برای محصولات و خدمات بازارسازی نماید.

۲- بازارگردانی: بازارگردانی به معنای مدیریت بازار، تنظیم استراتژی برای بازار و سازمان، معرفی کالا و خدمات، نظارت بر کار رقبا با توجه به برنامه های بازاریابی و کنترل بازار با وجوه گوناگون بازاریابی می باشد که در نهایت به رضایت مشتریان ختم می شود.

۳- بازارگرایی: بازارگرایی در شیوه بازاریابی نوین به معنی پرداختن به بازار و کشف نیازهای آن می باشد. مدیران موفق با پرداختن به بازار و کشف نیازهای آن، مجموعه خود را همگام سازی می نماید تا سرلوحه کارمندان و مدیران آن سازمان گردد.

۴-بازاریابی: بازاریابی به معنی پیدا کردن بهترین بازار و نیازهای آن بازار و کشف روش های موفقیت در آن بازار می باشد.

۵- بازارداری: بازارداری به معنی حفظ و نگهداری مشتریان قدیمی، تشویق مشتریان جدید به خرید و ایجاد رضایت در هر دو گروه مشتریان جدید و قدیم می باشد.

۶- بازارگردی: بازارگردی یکی از وظایف بازاریاب حرفه ای می باشد، او باید بیش از دیگران به تحقیق و تفحص در خصوص بازار و تحولات آن بپردازد. بازاریاب حرفه ای باید با حضور در بازار رقابتی و دقت در نحوه مبادلات به این مهم دست یابد. او می تواند در کلیه نمایشگاه های تخصصی نیز شرکت نماید تا تغییرات لازم را در زمینه بازاریابی اعمال نماید. برای اینکه یکه تاز بازار باشید نیاز به بازارگردی دارید، برای این موضوع باید تبلیغات بسیار گسترده ای انجام دهید. بسته به تبلیغات باید بسیار خلاقانه و نوآورانه باشد.

۷- بازار سنجی: بازارسنجی به معنی سنجش بازار با عنایت به آنچه در گذشته بودیم و آنچه می خواهیم در آینده باشیم تا مدیران بتوانند در نحوه تولید و عملکرد واحد اساس نیاز بازار هماهنگ سازند.

۸- بازارشناسی: یک بازاریاب حرفه ای برای انجام هر حرکتی نیاز به شناخت بازار دارد در این استراتژی از اطلاعات لازم از بازار دریافت، ثبت و ضبط می گردد.

با توجه به وجوه بازاریابی که در موارد بالا ذکر شده است از مرحله برنامه ریزی تا اجرا به صورت کامل مشخص می باشد.

خواندن 2302 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 فروردين 1395 15:51
کیان راد

ابتدای شروع فعالیت حرفه ای رو در سال 1384 از چاپخانه مبین خراسان در سمت گرافیست و مدیریت بخش طراحی گرافیک چاپخانه آغاز و در چاپخانه هایی نظیر مهر، آزادی، استقلال کانون هنرهشتم و ... تا به امروز فعالیت داشته ام.
اکنون با بیش از ۱0 سال تجربه فعالیت حرفه ای در زمینه طراحی گرافیک، ایجاد کمپین های تبلیغاتی و برندسازی، طراحی سایت و عکاسی آمادگی دارم تا آنچه را که شما اراده کنید با بهترین کیفیت و با برخورداری از بالاترین سطح استانداردهای طراحی روز دنیا برایتان خلق نموده و در زمینه فروش و برندسازی در جهت پیشبرد اهداف شما در کنارتان باشم .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت